EDUSTAJAT

Folktinget toimii yli poliittisten rajojen. Sen työhön osallistuvat kaikki eduskuntapuolueet, joilla on ruotsinkielistä toimintaa. Poliittiset puolueet valitsevat Folktingetin hallitus, työvaliokunta och valiokunnat.

HALLITUS 2017-2019


PUHEENJOHTAJA

Thomas Blomqvist, rkp

 

I VARAPUHEENJOHTAJA

Jacob Storbjörk, sdp

II VARAPUHEENJOHTAJA

Jonny Andersen, Ahvenanmaa

JÄSENET

Thorolf Sjölund, kok
Joonas Leppänen, vas
May-Gret Axell, kd
Lena Sjöberg, grön
Karl-Mikael Grimm, kesk.
Nina Lindroos-Holmström, sdp
Carita Henriksson, sdp
Jaan Siitonen, rkp
Christel Liljeström, rkp
Jan-Erik Eklöf, rkp
Kjell Wennström, rkp
Patrick Ragnäs, rkp
Ulla Salmenheimo-West, rkp
Tanja Nyman, rkp
Camilla Wikman, rkp

SIHTEERI
Markus Österlund

 

 

TYÖVALIOKUNTA 2017-2019


PUHEENJOHTAJA

Thomas Blomqvist, rkp

JÄSENET

Jacob Storbjörk, sdp
Jonny Andersen, Ahvenanmaa
Mats Brandt, rkp
Inger Östergård, sdp
Elin Blomqvist-Valtonen, rkp
Kenneth Stambej, rkp
Christel Liljeström, rkp
Joonas Leppänen, vas

SIHTEERI
Markus Österlund

 

 

FOLKTINGETIN EDUSTAJAT


Korkeinta päätäntävaltaa käyttävät 75 Folktingetin edustajaa, jotka valitaan joka neljäs vuosi kunnallisvaalien tuloksen perusteella.

Lisäksi 5 edustajaa valitaan Ahvenanmaan maakuntapäivien edustajien joukosta.

Folktingetin edustajat jakautuvat eri puolueiden välillä seuraavasti:

  • Ruotsalainen kansanpuolue: 40 edustajaa
  • Sosiaalidemokraatit: 11 edustajaa
  • Kokoomus: 4 edustajaa
  • Vasemmistoliitto: 6 edustajaa
  • Vihreät: 4 edustajaa
  • Kristillisdemokraatit: 2 edustajaa
  • Keskusta: 1 edustajaa

Lisäksi 7 edustajaa valitaan Ahvenanmaan maakuntapäivien edustajien joukosta.

Keskusta

Helsingin vaalipiiri
Karl-Mikael Grimm

Sosiaalidemokraatit

Helsingin vaalipiiri
Elisabeth Helander
Thomas Micklin
Inger Östergård

Uudenmaan vaalipiiri
Anette Karlsson
Maarit Feldt-Ranta
John Liljelund
Kjell Grönqvist

Vaasan vaalipiiri
Jacob Storbjörk
Johanna Överfors
Peter Sjökvist
Christer Bogren

Vihreät

Uudenmaan vaalipiiri
Charlotta Wolff

Turunmaan vaalipiiri
Jonas Heikkilä
Mona Lehtonen

Vaasan vaalipiiri
Tuula Närvä

Kristillisdemokraatit

Vaasan vaalipiiri
May-Gret Axell
Kurt Hellstrand

Kokoomus

Helsingin vaalipiiri
Michael Berner

Uudenmaan vaalipiiri
Thorolf Sjölund
Linda Karhinen

Muun Suomen vaalipiiri
Kimmo Sasi, Tammerfors

Vasemmistoliitto

Helsingin vaalipiiri
Joonas Leppänen
Mia Haglund

Uudenmaan vaalipiiri
Birgitta Gran, Hangö

Turunmaan vaalipiiri
Tomy Wass
Jan Otto Andersson

Vaasan vaalipiiri
Siv Ågren

Ruotsalainen kansanpuolue

Helsingin vaalipiiri
Silja Borgarsdóttir Sandelin
Björn Månsson

Uudenmaan vaalipiiri
Thomas Blomqvist
Mikaela Nylander
Anders Adlercreutz
Veronica Rehn-Kivi
Linnéa Henriksson
Mia Heijnsbroek-Wirén
Anders Portin
Marie Bergman-Auvinen
Christel Liljeström
Tiina Kujala
Werner Orre
Catharina von Schoultz
Jan-Erik Eklöf
Merja Laaksonen
Thomas Rosenberg
Anna Lena Karlsson-Finne
Kaj Karlstedt

Turunmaan vaalipiiri
Kjell Wennström
Peter Mattjus
Inger Wretdal

Vaasan vaalipiiri
Anna-Maja Henriksson
Mathias Skytte
Camilla Wikman
Monica Asplund
Stefan Mannsén
Mats Brandt
Anna-Lena af Hällström
Bengt-Johan Skullbacka
Thomas Karv
Johanna Skarper
Greger Forsblom
Carl-Wilhelm Stenman
Carl-Gustav Mangs
Ann-Sofi Backgren
Barbro Kloo
Fanny Willman
Carola Sundqvist

Muun Suomen vaalipiiri
Suzanne Sjöholm

Maakunta Ahvenanmaa
Jonny Andersen
Ingrid Johansson
Sara Kemetter
Annette Holmberg-Jansson
Veronica Thörnroos
Harry Jansson
Runa-Lisa Jansson


 

HALLINTO VALIOKUNTA


PUHEENJOHTAJA

Mats Brandt, rkp

JÄSENET

Mia Wikström, rkp
Stina Michelson, rkp
Hans Snellman, rkp
Sandra Bergqvist, rkp
Mikael Gerkman, sdp
Hanna Karlsson, sdp
Christina von Hertzen, Ahvenanmaa
Fredrik Rönnlund, vas
Ted Apter, kok
Jonas Heikkilä, vihr

PYSYVÄT ASIANTUNTIJAT
Ida Sulin, Suomen kuntaliitto
Siv Sandberg, Åbo Akademi

SIHTEERI
Kristina Beijar


 

KOULUTUSVALIOKUNTA


PUHEENJOHTAJA

Elin Blomqvist-Valtonen, rkp

JÄSENET
Peter Mattjus, rkp
Runa Ismark, rkp
Christer Rosengren, rkp
Elisabeth Helander, sdp
Rebecca Åkers, sdp
Göte Wine, Ahvenanmaa
Jan Otto Andersson, vas
Lena Sjöberg, virh
Petri Mäntysaari, kok
May-Gret Axell, kd

PYSYVÄ ASIANTUNTIJA
Gun Oker-Blom, Opetushallitus

SIHTEERI
Camilla Grundström

 

 

SOSIAALI- JA TERVEYDENHUOLTO VALIOKUNTA


PUHEENJOHTAJA

Inger Östergård, sdp

JÄSENET

Marie-Bergman Auvinen, rkp
Mona Rönnholm, rkp
Mikael Gädda, rkp
Marcus Suojoki, rkp
Bengt Kronqvist, sdp
Camilla Andersson, Ahvenanmaa
Monika Arnö, vas
Tuula Närvä, vihr
Marianne Falck-Hvilstafeldt, kesk

SIHTEERI
Johanna Lindholm

 

 

KULTTUURI- OCH MEDIAVALIOKUNTA


PUHEENJOHTAJA

Kenneth Stambej, rkp

JÄSENET

Glenn Lindholm, rkp
Anna Luhtasela, rkp
Thomas Karv, rkp
Johan Kvarnström, sdp
Johanna Överfors, sdp
Elias Lindström, Ahvenanmaa
Vera Sui, vas
Mona Lehtonen, vihr
Veera Hellman, kok
Hanna-Kaisa Simojoki, kd

SIHTEERI
​Stina Heikkilä