Evästeasetukset

Käytämme evästeitä tarjotaksemme paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaista palvelua. Suostumalla evästeiden käyttöön voimme kehittää entistä parempaa palvelua ja tarjota sinulle kiinnostavaa sisältöä. Sinulla on hallinta evästeasetuksistasi, ja voit muuttaa niitä milloin tahansa. Lue lisää evästeistämme.

Skip to content

Edustajat

Täältä löydät kaikki Folktingetin ja valiokuntien jäsenet.

FOLKTINGETIN JÄSENET 2021–2025

Folktingetin korkein päätösvalta on 75 kansanedustajalla, jotka nimitetään joka neljäs vuosi kuntavaalien tulosten perusteella.

Näin Folktingetin jäsenet jakautuvat eri puolueiden kesken:

  • ruotsalainen kansanpuolue: 38 jäsentä
  • kokoomus: 15 jäsentä
  • sosiaalidemokraatit: 9 jäsentä
  • vihreät: 2 jäsentä
  • kristillisdemokraatit: 2 jäsentä
  • vasemmistoliitto: 2 jäsentä

Lisäksi Ahvenanmaan parlamentin jäsenet nimittävät 7 jäsentä.

Ruotsalainen kansanpuolue

HELSINGIN VAALIPIIRI

Björn Månsson
Cecilia Ehrnrooth

UUDENMAAN VAALIPIIRI

Anders Adlercreutz
Thomas Blomqvist
Veronica Rehn-Kivi
Mikaela Nylander
Marie Bergman-Auvinen
Anders Portin
Kicka Lindroos
Linnéa Henriksson
Patrik Karlsson
Thomas Rosenberg
Merja Laaksonen
Stefan Stenberg
Monica Avellan
Frida Sigfrids

TURUNMAAN VAALIPIIRI

Anna-Karin Tötterman
Peter Mattjus
Britt-Mari Norrbacka

VAASAN VAALIPIIRI

Anna-Maja Henriksson
Johanna Holmäng
Rasmus Mattus
Ann-Sofi Backgren
Hans Snellman
Marit Nilsson-Väre
Carl-Gustav Mangs
Anton Broända
Lukas Enlund
Anna-Lena af Hällström
Mats Brandt
Markus West
Johanna Borg
Carl-Wilhelm Stenman
Reinhold Klockars
Ramieza Mahdi
Ralf Skåtar
Elin Svedman

MUU SUOMEN VAALIPIIRI

Tanja Nyman

Kokoomus

HELSINGIN VAALIPIIRI

Kimmo Sasi
Harry Bogomoloff
Ted Apter
Laura Rissanen
Sanna-Maria Bertell
Raine Luomanen

UUDENMAAN VAALIPIIRI

Mia Heijnsbroek-Wirén
Michael Berner
Annika Warras-Stjernvall
Thorolf Sjölund
Eva Kivilaakso-Wellmann
Roger Hafström

VAASAN VAALIPIIRI

Jessica Bårdsnes
Victor Kangas

MUU SUOMEN VAALIPIIRI

Katja Isomöttönen

Sosiaalidemokraatit

HELSINGIN VAALIPIIRI

Inger Östergård
Hildur Boldt

UUDENMAAN VAALIPIIRI

Johan Kvarnström
Anette Karlsson
John Liljelund

TURUNMAAN VAALIPIIRI

Ann-Marie Kulla

VAASAN VAALIPIIRI

Anna Caldén
Peter Sjökvist
Christer Bogren

Vasemmistoliitto

TURUNMAAN VAALIPIIRI

Tomy Wass
Anna Funck

Vihreät

UUDENMAAN VAALIPIIRI

Katarina Alanko

TURUNMAAN VAALIPIIRI

Pia-Maria Gardberg

Kristillisdemokraatit

VAASAN VAALIPIIRI

May-Gret Axell
Leif Tast

MAAKUNTA AHVENANMAA

Anton Nilsson
Liz Mattsson
Jesper Josefsson
Marcus Måtar
Sara Kemetter
Wille Valve
Rainer Juslin

FOLKTINGETIN HALLITUS 2023–2025

PUHEENJOHTAJA
Henrik Wickström, rkp
Michael Nyberg, rkp

I VARAPUHEENJOHTAJA
Matilda af Hällström, kok
Kimmo Sasi, kok

II VARAPUHEENJOHTAJA
Johan Kvarnström, sdp
Carita Henriksson, sdp

JÄSENET
Niklas Mannfolk, rkp
Solveig Halonen, rkp

Catharina von Schoultz, rkp
Stefan Sandström, rkp

Kjell Wennström, rkp
Märta Marjamäki, rkp

Henrika Franck, rkp
Peter Hackman, rkp

Suzanne Sjöholm, rkp
Petteri Kaleva, rkp

Catarina Silvander, rkp
Antti Koivukangas, rkp

Marit Nilsson-Väre, rkp
Monica Asplund, rkp

Roberth Sjöström, rkp
Johanna Borg, rkp

Thorolf Sjölund, kok
Virva Wahlstedt, kok

Michael Berner, kok
Annika Warras-Stjernvall, kok

Anna Caldén, sdp
Nils-Johan Englund, sdp

Anton Nilsson, Ahvenanmaa
Wille Valve, Ahvenanmaa

Liz Mattsson, Ahvenanmaa
Jesper Josefsson, Ahvenanmaa

Anna Funck, vas
Katarina Alanko, vihr

May-Gret Axell, kd
Bianca Gräsbäck, vas

SIHTEERI
Camilla Grundström

FOLKTINGETIN VALIOKUNNAT 2023–2025

TYÖVALIOKUNTA

PUHEENJOHTAJA
Henrik Wickström, rkp

I VARAPUHEENJOHTAJA
Matilda af Hällström, kok

II VARAPUHEENJOHTAJA
Johan Kvarnström, sdp

JÄSENET
Mats Brandt, rkp
Maaret Castren, kok
Patrik Karlsson, rkp
Veronica Hertzberg, rkp
Suzanne Sjöholm, rkp
Anton Nilsson , Ahvenanmaa

SIHTEERI
Camilla Grundström

HALLINTOVALIOKUNTA

PUHEENJOHTAJA
Mats Brandt, rkp
Marjo Österdahl, rkp

JÄSENET
Ann-Sofi Backgren, rkp
Rasmus Hautala, rkp

Carola Juselius, rkp
Tom Kullberg, rkp

Lars Nyberg, rkp
Kjell Wennström, rkp

Sture Fjäder, kok
Alexis Vartiainen, kok

Sanna-Maria Bertell, kok
Paavo Kähkönen, kok

John Liljelund, sdp
Nils-Johan Englund, sdp

Maiken Poulsen Englund, Ahvenanmaa
Rolf Granlund, Ahvenanmaa

Stefan Salonen, kd
Leo Byskata, kd

Tuula Närvä, vihr
Jonas Heikkilä, vihr

Fredrik Rönnlund, vas
Bianca Gräsbeck, vas

ASIANTUNTIJA
Ulf Stenman Finlands kommunförbund

SIHTEERI
Kristina Beijar

KOULUTUSVALIOKUNTA

PUHEENJOHTAJA
Patrik Karlsson, rkp
Jan-Peter Nygård, rkp

JÄSENET
Pia Öhman, rkp
Niklas Rönnberg, rkp

Monica Asplund, rkp
Christer Rosengren, rkp

Paola Fraboni, rkp
Sverker Engström, rkp

Eva Kivilaakso-Wellmann, kok
Ursula Dannbom, kok

Raija Lummi, kok
Roger Hafström, kok

Karita Blom, sdp
Nina Wessberg, sdp

Elspeth Randelin, Ahvenanmaa
Jonathan Vik, Ahvenanmaa

Kurt Hellstrand, kd
May-Gret Axell, kd

Pia-Maria Gardberg, vihr
Katarina Alanko, vihr

Ylva Gustafsson, vas
Eliel Kilpelä, vas

ASIANTUNTIJA
Kurt Torsell, Opetushallitus
Minna Lindberg, Suomen kuntaliitto

SIHTEERI
Camilla Grundström

SOSIAALI- JA TERVEYSVALIOKUNTA

PUHEENJOHTAJA
Maaret Castren, kok
Heikki Pakarinen, kok

JÄSENET
Joacim Sandbacka, rkp
Johanna Borg, rkp

Eva-Maria Strömsholm, rkp
Sture Erickson, rkp

Regina Koskinen, rkp
Niklas Guseff, rkp

Marie Bergman-Auvinen, rkp
Peter Rolin, rkp

Bo Grönholm, kok
Raine Luomanen, kok

Marjo Österberg, sdp
Annika Hautala, sdp

Pernilla Söderlund, Ahvenanmaa
Simon Påvals, Ahvenanmaa

Mikaela Blomqvist-Lyytikäinen, kd
Kurt Hellstrand, kd

Lena Sjöberg, vihr
Mona Lehtonen, vihr

Birgitta Gran, vas
Branko Lampi, vas

SIHTEERI
Christine Kotzev

KOTOUTTAMISVALIOKUNTA

PUHEENJOHTAJA
Veronica Hertzberg, rkp
Ted Urho, rkp

JÄSENET
Niklas Grönroos, rkp
Catharina von Schoultz, rkp

Jessica Lerche, rkp
Otto Långvik, rkp

Margita Lukkarinen, rkp
Greger Engblom, rkp

Sebastian Johansson, kok
Veera Hellman, kok

Jessica Bårdsnes, kok
Tom Blomqvist, kok

Malin Vesterback, sdp
Lucas Jordi, sdp

Anita Husell-Karlström, Ahvenanmaa
Jesper Josefsson, Ahvenanmaa

May-Gret Axell, kd
Annika Lyytikäinen, kd

Anni Teerikangas, vihr
Bicca Olin, vihr

Lisen Sundqvist, vas
Benny Uhlenius, vas

SIHTEERI
Stephanie Lindberg