Cookie-inställningar

Vi använder cookies för att ge dig en bättre användarupplevelse och personlig service. Genom att samtycka till användningen av cookies kan vi utveckla en ännu bättre tjänst och tillhandahålla innehåll som är intressant för dig. Du har kontroll över dina cookiepreferenser och kan ändra dem när som helst. Läs mer om våra cookies.

Skip to content

Förtroendevalda

Här hittar du alla folktingsledamöter och utskottsmedelmmar.

FOLKTINGSLEDAMÖTER 2021 – 2025

Den högsta beslutande makten i Folktinget har de 75 folktingsledamöterna som utses vart fjärde år utifrån röstningsresultatet i kommunalvalet.

Så här är Folktingets ledamöter fördelade mellan de olika partierna:

  • Svenska folkpartiet: 38 ledamöter
  • Samlingspartiet: 15 ledamöter
  • Socialdemokraterna: 9 ledamöter
  • Gröna förbundet: 2 ledamöter
  • Kristdemokraterna: 2 ledamöter
  • Vänsterförbundet: 2 ledamöter

Dessutom utses 7 ledamöter av ledamöterna i Ålands lagting.

Svenska folkpartiet

HELSINGFORS VALKRETS

Björn Månsson
Cecilia Ehrnrooth

NYLANDS VALKRETS

Anders Adlercreutz
Thomas Blomqvist
Veronica Rehn-Kivi
Mikaela Nylander
Marie Bergman-Auvinen
Anders Portin
Kicka Lindroos
Linnéa Henriksson
Patrik Karlsson
Thomas Rosenberg
Merja Laaksonen
Stefan Stenberg
Monica Avellan
Frida Sigfrids

ÅBOLANDS VALKRETS

Anna-Karin Tötterman
Peter Mattjus
Britt-Mari Norrbacka

VASA VALKRETS

Anna-Maja Henriksson
Johanna Holmäng
Rasmus Mattus
Ann-Sofi Backgren
Hans Snellman
Marit Nilsson-Väre
Carl-Gustav Mangs
Anton Broända
Lukas Enlund
Anna-Lena af Hällström
Mats Brandt
Markus West
Johanna Borg
Carl-Wilhelm Stenman
Reinhold Klockars
Ramieza Mahdi
Ralf Skåtar
Elin Svedman

ÖVRIGA FINLANDS VALKRETS

Tanja Nyman

Samlingspartiet

HELSINGFORS VALKRETS

Kimmo Sasi
Harry Bogomoloff
Ted Apter
Laura Rissanen
Sanna-Maria Bertell
Raine Luomanen

NYLANDS VALKRETS

Mia Heijnsbroek-Wirén
Michael Berner
Annika Warras-Stjernvall
Thorolf Sjölund
Eva Kivilaakso-Wellmann
Roger Hafström

VASA VALKRETS

Jessica Bårdsnes
Victor Kangas

ÖVRIGA FINLANDS VALKRETS

Katja Isomöttönen

Socialdemokraterna

HELSINGFORS VALKRETS

Inger Östergård
Hildur Boldt

NYLANDS VALKRETS

Johan Kvarnström
Anette Karlsson
John Liljelund

ÅBOLANDS VALKRETS

Ann-Marie Kulla

VASA VALKRETS

Anna Caldén
Peter Sjökvist
Christer Bogren

Vänsterförbundet

ÅBOLANDS VALKRETS

Tomy Wass
Anna Funck

De Gröna

NYLANDS VALKRETS

Katarina Alanko

ÅBOLANDS VALKRETS

Pia-Maria Gardberg

Kristdemokraterna

VASA VALKRETS

May-Gret Axell
Leif Tast

Landskapet Åland

Anton Nilsson
Liz Mattsson
Jesper Josefsson
Marcus Måtar
Sara Kemetter
Wille Valve
Rainer Juslin

FOLKTINGETS STYRELSE 2023-25

ORDFÖRANDE
Henrik Wickström, SFP
Michael Nyberg, SFP

I VICE ORDFÖRANDE
Matilda af Hällström, Saml
Kimmo Sasi, Saml

II VICE ORDFÖRANDE
Johan Kvarnström, SDP
Carita Henriksson, SDP

MEDLEMMAR
Niklas Mannfolk, SFP
Solveig Halonen, SFP

Catharina von Schoultz, SFP
Stefan Sandström, SFP

Kjell Wennström, SFP
Märta Marjamäki, SFP

Henrika Franck, SFP
Peter Hackman, SFP

Suzanne Sjöholm, SFP
Petteri Kaleva, SFP

Catarina Silvander, SFP
Antti Koivukangas, SFP

Marit Nilsson-Väre, SFP
Monica Asplund, SFP

Roberth Sjöström, SFP
Johanna Borg, SFP

Thorolf Sjölund, Saml
Virva Wahlstedt, Saml

Michael Berner, Saml
Annika Warras-Stjernvall, Saml

Anna Caldén, SDP
Nils-Johan Englund, SDP

Anton Nilsson, Åland
Wille Valve, Åland

Liz Mattsson, Åland
Jesper Josefsson, Åland

Anna Funck, Vänsterförbundet
Katarina Alanko, De Gröna

May-Gret Axell, KD
Bianca Gräsbäck, VF

SEKRETERARE
Camilla Grundström

FOLKTINGETS UTSKOTT 2023 – 2025

ARBETSUTSKOTTET

ORDFÖRANDE
Henrik Wickström, SFP

I VICE ORDFÖRANDE
Matilda af Hällström, Saml

II VICE ORDFÖRANDE
Johan Kvarnström, SDP

MEDLEMMAR
Mats Brandt, SFP
Maaret Castren, Saml
Patrik Karlsson, SFP
Veronica Hertzberg, SFP
Suzanne Sjöholm, SFP
Anton Nilsson , Åland

SEKRETERARE
Camilla Grundström

FÖRVALTNINGSUTSKOTTET

ORDFÖRANDE
Mats Brandt, SFP
Marjo Österdahl, SFP

MEDLEMMAR
Ann-Sofi Backgren, SFP
Rasmus Hautala, SFP

Carola Juselius, SFP
Tom Kullberg, SFP

Lars Nyberg, SFP
Kjell Wennström, SFP

Sture Fjäder, SAML
Alexis Vartiainen, SAML

Sanna-Maria Bertell, SAML
Paavo Kähkönen, SAML

John Liljelund, SDP
Nils-Johan Englund, SDP

Maiken Poulsen Englund, Åland
Rolf Granlund, Åland

Stefan Salonen, KD
Leo Byskata, KD

Tuula Närvä, Gröna
Jonas Heikkilä, Gröna

Fredrik Rönnlund, Vf
Bianca Gräsbeck, Vf

SAKKUNNIG
Ulf Stenman Finlands kommunförbund

SEKRETERARE
Kristina Beijar

UTBILDNINGSUTSKOTTET

ORDFÖRANDE
Patrik Karlsson, SFP
Jan-Peter Nygård, SFP

MEDLEMMAR
Pia Öhman, SFP
Niklas Rönnberg, SFP

Monica Asplund, SFP
Christer Rosengren, SFP

Paola Fraboni, SFP
Sverker Engström, SFP

Eva Kivilaakso-Wellmann, SAML
Ursula Dannbom, SAML

Raija Lummi, SAML
Roger Hafström, SAML

Karita Blom, SDP
Nina Wessberg, SDP

Elspeth Randelin, Åland
Jonathan Vik, Åland

Kurt Hellstrand, KD
May-Gret Axell, KD

Pia-Maria Gardberg, Gröna
Katarina Alanko, Gröna

Ylva Gustafsson, Vf
Eliel Kilpelä, Vf

SAKKUNNIGA
Kurt Torsell, Utbildningsstyrelsen
Minna Lindberg, Finlands kommunförbund

SEKRETERARE
Camilla Grundström

SOCIAL- OCH HÄLSOPOLITISKA UTSKOTTET

ORDFÖRANDE
Maaret Castren, SAML
Heikki Pakarinen, SAML

MEDLEMMAR
Joacim Sandbacka, SFP
Johanna Borg, SFP

Eva-Maria Strömsholm, SFP
Sture Erickson, SFP

Regina Koskinen, SFP
Niklas Guseff, SFP

Marie Bergman-Auvinen, SFP
Peter Rolin, SFP

Bo Grönholm, SAML
Raine Luomanen, SAML

Marjo Österberg, SDP
Annika Hautala, SDP

Pernilla Söderlund, Åland
Simon Påvals, Åland

Mikaela Blomqvist-Lyytikäinen, KD
Kurt Hellstrand, KD

Lena Sjöberg, Gröna
Mona Lehtonen, Gröna

Birgitta Gran, Vf
Branko Lampi, Vf

SEKRETERARE
Christine Kotzev

INTEGRATIONSPOLITISKA UTSKOTTET

ORDFÖRANDE
Veronica Hertzberg, SFP
Ted Urho, SFP

MEDLEMMAR
Niklas Grönroos, SFP
Catharina von Schoultz, SFP

Jessica Lerche, SFP
Otto Långvik, SFP

Margita Lukkarinen, SFP
Greger Engblom, SFP

Sebastian Johansson, SAML
Veera Hellman, SAML

Jessica Bårdsnes, SAML
Tom Blomqvist, SAML

Malin Vesterback, SDP
Lucas Jordi, SDP

Anita Husell-Karlström, Åland
Jesper Josefsson, Åland

May-Gret Axell, KD
Annika Lyytikäinen, KD

Anni Teerikangas, Gröna
Bicca Olin, Gröna

Lisen Sundqvist, Vf
Benny Uhlenius, Vf

SEKRETERARE
Stephanie Lindberg