Dags att åter flagga för barnkonventionens dag. Men vad betyder det egentligen och varför behöver barnets rättigheter fortfarande försvaras?
Barnkonventionen godkändes av FN:s generalförsamling den 20 november 1989 och har ratificerats av 196 länder – fler än någon annan människorättskonvention. Finland godkände konventionen 1991, vilket innebär att vi i år firar barnkonventionsdagen för 35:e gången.
Barnkonventionen har påverkat både lagstiftning och rutiner i Finland. Den bygger på tre huvudprinciper:
– Barn och unga ska få en tillräcklig andel av samhällets resurser (eng. provision).
– De har rätt till skydd och omsorg (eng. protection).
– De har rätt att delta i beslut som rör dem (eng. participation).
Alla barn under 18 år omfattas av konventionen, oavsett bakgrund och social status. Beslut som berör barn ska alltid utgå från barnets bästa och baseras på barnkonsekvensanalyser. Det här betyder med andra ord att beslut som inte är till barnets bästa inte ska kunna fattas.
På Barnavårdsföreningen arbetar vi alla dagar om året för att uppnå ett barnvänligare samhälle. Som verksamhetsledare vill jag se ett land som respekterar barnets rättigheter, men känner en oro för den riktning som vårt samhälle tagit under de senaste åren.
Jag ser att flera av de politiska beslut som görs i dag strider mot barnkonventionen. Såväl staten, kommunerna och som välfärdsområdena har under denna regeringsperiod skurit ner på stöd som är riktat till barn, unga och familjer. Detta har i sin tur lett till att barnfattigdom, barns och ungas psykiska illamående och ojämlikhet mellan familjer ökat.
Under den ekonomiska depressionen på 1990-talet fattades beslut som kom att drabba familjer hårt, och konsekvenserna av dessa val påverkar oss fortfarande idag. Tyvärr ser jag tecken på att liknande misstag upprepas. Jag är särskilt bekymrad över att tillgången till vård, stöd och hjälp på svenska blir allt svårare att säkerställa för familjer.
Under ekonomiskt svåra tider är det viktigt att fatta modiga beslut till förmån för barnet. Vi vet att förebyggande stödåtgärder på sikt är billigare och betalar sig tillbaka i form av välmående vuxna. Därför ska vi inte skära ner på service riktade till barn, unga och familjer.
Vi ska flagga för barnets rättigheter för att påminnas om att konventionen ska följas – inte endast då ekonomin har medvind – utan särskilt under prövande tider.
Pia Sundell, verksamhetsledare, Barnavårdsföreningen i Finland r.f.
